Kapela Prohrála v kartách hraje nejen o sežrání láskou / 18.08.2009

Pop-punk nemusí být hloupý a partnery žerou láskou nejen kudlanky a pavoučice. A třetí album KanibaLOVE pražské kapely Prohrála v kartách není samožerské, ač by jeho název nahrával na smeč.Pop-punk nemusí být hloupý a partnery žerou láskou nejen kudlanky a pavoučice. A třetí album KanibaLOVE pražské kapely Prohrála v kartách není samožerské, ač by jeho název nahrával na smeč. KanibaLOVE představuje zřejmě nejlepší album skupiny kolem zpěváka, kytaristy a hlavně autora písní Filipa Horáčka. Proč? Konečně zní tak, jak známe „Prohrála“ z koncertů. Přirozeně a energicky.

Z desky je cítit upřímná radost muzikantů z přímočarých, hybných a líbivých písniček. Radost, která vyvrací jakékoliv podezření z úmyslné podbízivosti. Písně navíc povyšují nad český rockový průměr nápadité texty. Nejde jen o vtipné slogany „kde se dneska srdce vylejvá“ či „zatímco všechny Julie vstávaj, tihle Romeové půjdou spát“. Ale spíš o asociace, neodbytně vzbuzované zdánlivě nahodilou, hravou slovní mozaikou: „Pět dní je/život co se nepočítá/pět mašlí/aby tě našli/a večer se odlítá“ (Růženky na půl úvazku).

Rozhodně ale nehledejte na KanibaLove pouhou „odlehčenou zábavu“, i když svérázná titulní milostná píseň KanibaLove nebo skladby Mikrofón, Kousky s tebou či Rockerstvíčko mají dar budit úsměv. Dle pisatele je nejsilnější skladbou alba Milada, hodně drsný a sugestivní výlev inspirovaný posledními dopisy Milady Horákové z vězení. Verše o „partičce milionů malejch sráčů“, mířící do vlastních malých českých řad, bohužel stále platí. Zamrazí i z písně Matka měst, svérázné poctě Praze.

Kapela se tentokrát rozmáchla rovnou ke dvojalbu balenému v digipacku. Jak už bylo napsáno, nejedná se o samožerský akt vytváření „velkého vydavatelského počinu“. Druhý disk prostě obsahuje (krom prvních čtyř písní, navazujících na hlavní část alba) skladby příliš odlišné, než aby mohly doplnit disk první. A zároveň příliš zajímavé na to prostě je vyhodit. „Prohrála“ si po svém pohrála s písněmi Hrdinů nové fronty, Plastic People Of The Universe a Oceánu. Zvláště cover-verze Magických nocí od PPU působí v nezamindrákované „punkové“ verzi zajímavě. Naopak moravská cimbálová muzika St.Medicimbal si elegantně přearanžovala Starý časy, černý vlasy, starší hit Prohrála v kartách. Akorát remix KanibaLove se moc nepovedl. Což je nepodstatná drobnost. Prohrála tentokrát jednoznačně vyhrála i vyzrála. Vyzrála muzikantsky a vyzrála i na kritika.

Týden.cz, Tomáš S. Polívka